فرصت برای سبز شدن، باز آمده است // در انتـظار فرصـت فــردا نمی شــوم


Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:یکشنبه 14 بهمن 1397-09:33 ب.ظ

کانون ادبی « ادبستان » لنگرود ـ جلسه سی و سوم

          

                       کانون ادبی « ادبستان » لنگرود ـ جلسه سی و سوم

 سی و سومین نشست کانون ادبی « ادبستان » وابسته به کتابخانه عمومی شمس لنگرودی در ساعت 45 :3 بعدازظهر روز یکشنبه 14 / 11 / 1397 با حضور شاعران، نویسندگان و جمعی از علاقه مندان به ادب و هنر در سالن اجتماعات این کتابخانه برگزار گردید.

در آغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون ادبی با خوانش غزلی از عباس مهری آتیه و خوشامدگویی به حضّار، از این شاعر و منقد ادبی نام آشنای گیلانی دعوت کرد تا مبحث ادبی خود را با عنوان« منظری زیباشناسانه در اشعار هوشنگ ابتهاج » ارائه نماید.

عباس مهری آتیه در آغاز سخنان خود اشاره کرد: ابتهاج عصاره ادبیّات سرزمین ماست. وی شاعری نوآور است و در غزل غوغایی کرده و مهارت بالایی در این زمینه به خرج داده است.

وی افزود: تأثیرپذیری از رهی معیری و عماد خراسانی در اشعار سایه کاملاً  نمایان است. روانی، شیوایی، یکدستی و نوآوری در اشعار ابتهاج ، وی را از دیگر شاعران برجسته می نماید. امروزه سادگی و روانی زبان شعری معاصر، وامدار و مدیون این شاعر توانای غزل سرا ست.

مهری آتیه در بخش دیگری از سخنان خود به تحلیل غزل زیبای سایه با مطلع « در این سرای بی کسی، کسی به در نمی زند / به دشت پُر ملال ما پرنده پر نمی زند» پرداخت و زیبایی هایی این غزل را برای حاضران تشریح نمود و در پایان کلام خود به ویژگی های مشابه در اشعار سعدی و ابتهاج اشاره نمود.

در ادامه برنامه ها آقای علیرضا یوسفی گسکری شاعر رودسری در بخش معرفی کتاب های مفید ادبی نگاهی به کتاب ارزشمند « عقیقه ( مجموعه داستان ) شمس آل احمد » داشت  و با معرفی این نویسنده برجسته و خوانش قسمت هایی از این کتاب، ویژگی های این اثر خواندنی و ارزشمند را برای حاضران برشمرد.

 سپس غزلی از سروده های آقای میرمحمود تکیار شاعر غزل سرای لنگرودی بین حضار توزیع شد و پس از خوانش آن توسط شاعر، از جنبه های زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی قرار گرفت و نکات مفید و آموزشی در باره این اشعار مطرح شد.

در ادامه مینو شکوهمند از لنگرود، سیدعلی حسینی از رودسر، جعفر صالحی از رودسر، سیداحمد سیدصالحی از لنگرود، ستار لطیفی از رانکوه، علی علینقی نژاد از لنگرود، مهناز محمودی از لنگرود، رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، سیدرضا دادمهر از لنگرود، شهین پورمعصومی از لنگرود، مجید براری از کلاچای، علی فرخی مهر از رانکوه و بیژن ورنوس ( ماهور گیلانی ) از بندرانزلی تازه ترین اشعار و مطالب خود و دیگران را قرائت کردند.

کانون ادبی« ادبستان» لنگرود در ساعت 15 : 6 غروب با صلوات حاضران پایان یافت و قرار بر این شد که جلسه سی و چهارم کانون در روز یکشنبه 19 اسفند 1397 در همین مکان برگزار گردد.

                       مسئول و مجری کانون ادبی « ادبستان » لنگرود ـ عباس رسولی املشی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic