فرصت برای سبز شدن، باز آمده است // در انتـظار فرصـت فــردا نمی شــوم


Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:دوشنبه 28 مرداد 1398-01:17 ق.ظ

کانون ادبی « آوای شالی » رانکوه ـ جلسه چهل و هفتم                        کانون ادبی « آوای شالی » رانکوه ـ جلسه چهل و هفتم

چهل و هفتمین نشست کانون ادبی آوای شالی بخش رانکوه شهرستان املش درساعت 15 : 5 بعدازظهر روز یکشنبه 27 / 5 / 1398 با شرکت شاعران ، نویسندگان و هنرمندان شرق گیلان و نیز با حضور حاج آقا رنجبر امام جمعه شهرستان املش، مهندس احمدپور رییس اداره آموزش و پرورش املش، خانم کریمی پور و آقای علوی رؤسای ادارات کتابخانه های عمومی املش و سیاهکل در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار شد.

در آغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون با خوانش غزلی از لسان الغیب حافظ شیرازی و تبریک عید سعید غدیر خم، به حاضرانخوشامد گفت و به ترتیب از خانم کریمی پور، مهندس احمدپور و حاج آقا رنجبر برای سخنرانی دعوت نمود. آنگاه از آقای دکتر مجید براری دبیر ادبیات فارسی کلاچای خواست تا مبحث ادبی خود را با عنوان« بررسی روابط ساختاری داستان های مثنوی معنوی مولانا » ارائه نماید.

وی در آغاز سخنان خود اشاره کرد: مثنوی معنوی نه تنها یک کتاب، بلکه کتابخانه ای از علوم و معارف گوناگون است، امّا شکل ارتجالی و فرم روایی و ساختار داستان های آن و گریزهای فلسفی، کلامی، عرفانی، اخلاقی و روان شناختی آن مانع از این می شود که خواننده آن را یک اثر منسجم و هماهنگ ببیند.

وی افزود: اگر کسی با شخصیت عمیق، وسیع و متلاطم مولوی آشنا باشد و به ژرف ساخت قصه ها نزدیک شود، آنگاه به پیوندهای ظریف و در عین حال استوار این قصّه ها با دنیای غریب تأملات مولوی پی خواهد برد و در این حال نظم هوش ربای این پریشان گویی های صوری پدیدار خواهد شد.

براری ضمن اشاره به انواع داستان در مثنوی، به نوع ارتباط از منظر واژگانی و درون مایه و ژرف ساخت پرداخت و این ارتباط را با ذکر چند نمونه و بیان گریزهای آن به پایان رساند.

آنگاه خانم نازی سجودی کارشناس فرهیخته لنگرودی در بخش معرفی کتاب های مفید ادبی، به معرفی کتاب « عشق با صدای بلند» ( مجموعه شعرهای نزار قبّانی) با ترجمة احمد پوری پرداخت. وی ضمن توضیح در باره شاعر اثر و ویژگی های اشعار وی، به خوانش شعرهایی از این مجموعه پرداخت.

سپس خانم الهه اکبرپور شاعر جوان رانکوهی دو غزل از سروده های خود را قرائت کرد و پس از خوانش آن توسط شاعر، حاضران در این نشست این اشعار را در قلمروهای زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی قرار دادند.

در بینابین برنامه ها محمدحسین باقری از املش، ستار لطیفی از رانکوه، ام البنین محمدحسینی از کلاچای، زین العابدین اخوان فرد از املش، مهناز محمودی از لنگرود، مسلم رمضانی گوائی از رحیم آباد، حسین ( مسعود) نصری از رودسر، سید مهدی علوی از املش، رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، جعفر صالحی از رودسر، سلیمان سلیمانی روشن از رودسر، اسماعیل پورحسین از کلاچای، مکرمه سلیمی از رانکوه، شعبانعلی کریمی از رودسر و علی فرخی مهر از رانکوه،  تازه ترین آثار خود و شاعران دیگر را قرائت کردند.

این نشست در ساعت 15 : 8 غروب با صلوات حاضران پایان یافت و قرار شد نشست چهل و هشتم کانون در روز یکشنبه 31 شهریور 98 در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار گردد.

مسئول و مجری کانون ادبی آوای شالی رانکوه ـ عباس رسولی املشی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic