فرصت برای سبز شدن، باز آمده است // در انتـظار فرصـت فــردا نمی شــوم


Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:یکشنبه 28 بهمن 1397-09:57 ب.ظ

کانون ادبی « آوای شالی » رانکوه ـ جلسه چهل و یکم

        

            

                            کانون ادبی « آوای شالی » رانکوه ـ جلسه چهل و یکم

چهل و یکمین نشست کانون ادبی آوای شالی بخش رانکوه شهرستان املش در ساعت 4 بعدازظهر روز یکشنبه 28 / 11 / 1397 در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار شد.

درآغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون با خوانش غزلی از خدابخش صفادل شاعر معاصر و خوشامدگویی به حضّار، از آقای محمدرضا حسین زاده بازرگانی شاعر رودسری دعوت کرد تا مبحث ادبی خود را با عنوان« نیست انگاری و شعر معاصر» ارائه نماید.

ایشان در آغاز سخنان خود اشاره کرد: نیست انگاری یک بحث اجتماعی، ولی شعر یک بحث هنری است. مقدمه نیست انگاری در شعر فارسی از دوره بازگشت ادبی بود، زیرا که بیشتر شاعران آن دوره به جای استقلال در اندیشه به تقلید از بزرگان گذشته می پرداختند.

وی افزود: در غرب، فلسفه ابزاری برای بیان و انتقال تفکر و حکمت است، امّا در ایران این موضوع صدق نمی کند و حکمت از گذشته توسط شعر بیان می شد. جایگاه شعر همواره در نزد عام و خاص فراتر از فلسفه و علوم دیگر بوده است.

حسین زاده بازرگانی گفت: اولین شاعری که به نیست انگاری می رسد، نیمای بزرگ بود. « افسانه » او نمود بزرگ نیست انگاری است. به دنبال وی، اخوان ثالث نیز گزارشگر نیست انگاری بود. شاملو بر خلاف نیما و اخوان، راه فراری از نیست انگاری پیدا می کند و آن، عشق است. فروغ هم راه فراری از نیست انگاری یافته بود، ولی برخلاف شاملو که راه فناپذیری انتخاب کرده بود، راه جاودانی برگزید و آن، امید به موعود و آرمان شهر بود.

ایشان در پایان سخنان خود به چهار مسیری که نیست انگاری طی نمود، پرداخت و هر یک را با توضیحات لازم برای حاضران تشریح کرد.

سپس آقای سعید افروز شاعر رحیم آبادی به معرفی رمان« پیرمرد و دریا اثر برجسته ارنست همینگوی» پرداخت و با خوانش بخش هایی از این کتاب، ویژگی های آن را برای حاضران برشمرد.

در ادامه برنامه ها غزلی از سروده های آقای بهزاد استادی شاعر املشی بین اعضای کانون توزیع شد و پس از خوانش آن توسط شاعر، در قلمروهای زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

در بینابین برنامه ها علی فرخی مهر از رانکوه، اسماعیل پورحسین از کلاچای، مهناز محمودی از لنگرود، جعفر صالحی از رودسر، حسین نصری از رودسر، سیدرضا دادمهر از لنگرود، ستار لطیفی از رانکوه، رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، احمد ارض پیما لشکاجانی از رودسر، اکبر رمضان زاده از رحیم آباد و موسی علیزاده از رانکوه تازه ترین آثار خود و شاعران دیگر را قرائت کردند.

این نشست در ساعت 7 غروب با صلوات حاضران پایان یافت و قرار شد نشست چهل و دوم کانون در روز یکشنبه 26 اسفند 97 در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار گردد. 

                           مسئول و مجری کانون ادبی آوای شالی رانکوه ـ عباس رسولی املشی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 
تاریخ:چهارشنبه 24 بهمن 1397-05:30 ب.ظ

نشست چهل و یکم کانون ادبی آوای شالی

           

 

  کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان بخش« رانکوه » شهرستان املش برگزار می کند :

                 نشست چهل و یکم کانون ادبی آوای شالی

                     مسئول و مجری کانون : عباس رسولی املشی

 

  شامل برنامه های :  

  ۱ـ مبحث ادبی با عنوان «نیست انگاری و شعر معاصر» توسط آقای محمدرضا حسین زاده 

   بازرگانی شاعر رودسری  

  ۲ـ نقد و بررسی غزلی از سروده های آقای بهزاد استادی شاعر املشی

  ۳ـ معرفی کتاب های مفید ادبی ( این نوبت : رمان «پیرمرد و دریا » اثر ارنست همینگوی،

    ترجمة محمدتقی فرامرزی) توسط آقای سعید افروز شاعر رحیم آبادی

  ۴ـ قرائت شعر، داستان و آواز توسط اعضای کانون

 

  زمان : یکشنبه 28 / ۱1 / ۱۳۹۷ ـ ساعت 30 : 3 بعدازظهر

  مکان : سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان بخش رانکوه شهرستان املش


  ** ورود برای شاعران، نویسندگان، هنرمندان و علاقه مندان به ادب و هنر آزاد است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 
تاریخ:یکشنبه 14 بهمن 1397-08:33 ب.ظ

کانون ادبی « ادبستان » لنگرود ـ جلسه سی و سوم

          

                       کانون ادبی « ادبستان » لنگرود ـ جلسه سی و سوم

 سی و سومین نشست کانون ادبی « ادبستان » وابسته به کتابخانه عمومی شمس لنگرودی در ساعت 45 :3 بعدازظهر روز یکشنبه 14 / 11 / 1397 با حضور شاعران، نویسندگان و جمعی از علاقه مندان به ادب و هنر در سالن اجتماعات این کتابخانه برگزار گردید.

در آغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون ادبی با خوانش غزلی از عباس مهری آتیه و خوشامدگویی به حضّار، از این شاعر و منقد ادبی نام آشنای گیلانی دعوت کرد تا مبحث ادبی خود را با عنوان« منظری زیباشناسانه در اشعار هوشنگ ابتهاج » ارائه نماید.

عباس مهری آتیه در آغاز سخنان خود اشاره کرد: ابتهاج عصاره ادبیّات سرزمین ماست. وی شاعری نوآور است و در غزل غوغایی کرده و مهارت بالایی در این زمینه به خرج داده است.

وی افزود: تأثیرپذیری از رهی معیری و عماد خراسانی در اشعار سایه کاملاً  نمایان است. روانی، شیوایی، یکدستی و نوآوری در اشعار ابتهاج ، وی را از دیگر شاعران برجسته می نماید. امروزه سادگی و روانی زبان شعری معاصر، وامدار و مدیون این شاعر توانای غزل سرا ست.

مهری آتیه در بخش دیگری از سخنان خود به تحلیل غزل زیبای سایه با مطلع « در این سرای بی کسی، کسی به در نمی زند / به دشت پُر ملال ما پرنده پر نمی زند» پرداخت و زیبایی هایی این غزل را برای حاضران تشریح نمود و در پایان کلام خود به ویژگی های مشابه در اشعار سعدی و ابتهاج اشاره نمود.

در ادامه برنامه ها آقای علیرضا یوسفی گسکری شاعر رودسری در بخش معرفی کتاب های مفید ادبی نگاهی به کتاب ارزشمند « عقیقه ( مجموعه داستان ) شمس آل احمد » داشت  و با معرفی این نویسنده برجسته و خوانش قسمت هایی از این کتاب، ویژگی های این اثر خواندنی و ارزشمند را برای حاضران برشمرد.

 سپس غزلی از سروده های آقای میرمحمود تکیار شاعر غزل سرای لنگرودی بین حضار توزیع شد و پس از خوانش آن توسط شاعر، از جنبه های زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی قرار گرفت و نکات مفید و آموزشی در باره این اشعار مطرح شد.

در ادامه مینو شکوهمند از لنگرود، سیدعلی حسینی از رودسر، جعفر صالحی از رودسر، سیداحمد سیدصالحی از لنگرود، ستار لطیفی از رانکوه، علی علینقی نژاد از لنگرود، مهناز محمودی از لنگرود، رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، سیدرضا دادمهر از لنگرود، شهین پورمعصومی از لنگرود، مجید براری از کلاچای، علی فرخی مهر از رانکوه و بیژن ورنوس ( ماهور گیلانی ) از بندرانزلی تازه ترین اشعار و مطالب خود و دیگران را قرائت کردند.

کانون ادبی« ادبستان» لنگرود در ساعت 15 : 6 غروب با صلوات حاضران پایان یافت و قرار بر این شد که جلسه سی و چهارم کانون در روز یکشنبه 19 اسفند 1397 در همین مکان برگزار گردد.

                       مسئول و مجری کانون ادبی « ادبستان » لنگرود ـ عباس رسولی املشی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 
تاریخ:جمعه 12 بهمن 1397-10:31 ب.ظ

رونمایی از کتاب « اصغر پیکاسو » عباس رسولی املشی


              رونمایی از کتاب « اصغر پیکاسو » عباس رسولی املشی

               امروز دوازدهم بهمن 1397 در مصلی شهرستان املش

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 
تاریخ:چهارشنبه 10 بهمن 1397-04:28 ب.ظ

سی و سومین نشست کانون ادبی ادبستان


         

                      کتابخانه عمومی شمس لنگرودی برگزار می کند:

                    سی و سومین نشست کانون ادبی ادبستان

                        مسئول و مجری کانون : عباس رسولی املشی

 

   شامل برنامه های:

   ۱ـ مبحث ادبی با عنوان « منظری زیباشناسانه در اشعار هوشنگ ابتهاج » توسط آقای 

      عباس مهری آتیه شاعر و منتقد ادبی نام آشنای گیلانی


   ۲ـ نقد و بررسی غزلی از سروده های آقای میر محمود تکیار شاعر غزل سرای لنگرودی


   ۳ـ معرفی کتاب های مفید ادبی ( این نوبت : عقیقه « مجموعه داستان» شمس آل احمد) 

      توسط آقای علیرضا یوسفی گسکری شاعر رودسری

   

   ۴ـ قرائت شعر، داستان و آواز توسط اعضای کانون

 

    زمان: یکشنبه ۱۴ / ۱۱ / ۱۳۹۷ ـ ساعت ۳ بعدازظهر

    مکان: سالن اجتماعات کتابخانه عمومی شمس لنگرودی (جنب منبع آب)


  ** ورود برای شاعران، نویسندگان، هنرمندان و علاقه مندان به ادب و هنر آزاد است.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 
تاریخ:دوشنبه 1 بهمن 1397-02:10 ب.ظ

کانون ادبی « آوای شالی » رانکوه ـ جلسه چهلم

    

                 

                        کانون ادبی « آوای شالی » رانکوه ـ جلسه چهلم


چهلمین نشست کانون ادبی آوای شالی بخش رانکوه شهرستان املش در ساعت 4 بعدازظهر روز یکشنبه 30 / 10 / 1397 در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار گردید.

درآغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون با خوانش غزلی از محمدعلی بهمنی شاعر معاصر و خوشامدگویی به حضّار، از آقای دکتر مجید براری دبیر زبان و ادبیّات فارسی کلاچای دعوت کرد تا مبحث ادبی خود را با عنوان « کارکردهای هنری زبان در مثنوی مولانا » ارائه نماید.

ایشان در آغاز سخنان خود اشاره کرد که مولانا در مثنوی هنری از خود نشان داده است که بی نظیر است. در مثنوی تار و پود کلام چنان در هم تنیده شده است که ما را از افقی به افقی دیگر می کشاند و از رنگی به رنگی دیگر می برد. مثنوی تلفیق حیرت انگیز گفتمان های عاشقانه، عارفانه، فلسفی و ... است و نوع استخدام زبان در حوزه بیان ویژگی خاصی است که به مثنوی مولانا امتیاز ویژه ای بخشیده است.

وی افزود: هنر، زمانی هنر است که هنردوست را برانگیزاند و شوری در مخاطب خود بیافریند و مثنوی مولانا این کارکرد را دارد. اثری ماندگار است که برای همه ابنای بشر در تمام دوران حرفی بتواند داشته باشد و مثنوی مولانا از این دسته آثار محسوب می شود.

براری گفت: یکی دیگر از مقوله هایی که هنر مولانا را برجسته می کند، مواجید عرفانی است. مولانا تجارب عرفانی خود را در ظرف تمثیل ارائه می دهد.

ایشان در پایان ارشاره داشتند: یکی از ساز و کارهای مهمی که مولانا در آثارش بهره گرفته است، موضوع تمثیل است. تمثیل های مولانا در محورهای همنشینی و جانشینی چشمگیر است. گاهی مولانا در اشعارش تمثیل های موازی می آورد. وی آنگاه با آوردن نمونه هایی از اشعار مولانا، این ویژگی اشاره شده را برای حاضران تشریح کرد.

در این جلسه همچنین خانم کریم پور و آقای علوی  رؤسای محترم اداره کتابخانه های عمومی املش و سیاهکل ضمن تشکر از حضور اعضا در نشست های ماهانه کانون، سخنان کوتاهی را در اهمیت فرهنگ و ادب ارائه دادند. آنگاه هنرمند نوجوان آقای رضا استادی به نوازندگی ویولن پرداخت که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

سپس آقای بهزاد استاد شاعر املشی به معرفی کتاب مفید و ارزشمند« تاریخ تطور شعر فارسی از ملک الشعرا بهار» پرداخت و با خوانش بخش هایی از این کتاب، ویژگی های آن را برای حاضران برشمرد.

در ادامه برنامه ها غزلی از سروده های آقای ستار لطیفی شاعر صمیمی رانکوهی بین اعضای کانون توزیع شد و پس از خوانش آن توسط شاعر، در قلمروهای زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

در بینابین برنامه ها احمد ارض پیما لشکاجانی از رودسر، میرمحمود تکیار از لنگرود، احمد موحدی فر از رودسر، آسیه نعمتی از رحیم آباد، علی فرخی مهر از رانکوه، سیدرضا دادمهر از لنگرود، حاج ابوذر منزوی کجیدی از املش، رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، حسین نصری از رودسر، دکتر موسی علیزاده از رانکوه، جعفر صالحی از رودسر، اسماعیل پورحسین از کلاچای، سعید افروز از رحیم آباد، اکبر رمضان زاده از رحیم آباد، رضا اکبری از رانکوه  تازه ترین آثار خود و شاعران دیگر را قرائت کردند.

این نشست در ساعت 7 غروب با صلوات حاضران پایان یافت و قرار شد نشست چهل و یکم کانون در روز یکشنبه 28 بهمن 97 در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار گردد.

 

                 مسئول و مجری کانون ادبی آوای شالی رانکوه ـ عباس رسولی املشی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic