فرصت برای سبز شدن، باز آمده است // در انتـظار فرصـت فــردا نمی شــوم


Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:یکشنبه 29 اردیبهشت 1398-10:49 ب.ظ

کانون ادبی « آوای شالی » رانکوه ـ جلسه چهل و چهارم


               

                          کانون ادبی « آوای شالی » رانکوه ـ جلسه چهل و چهارم

چهل و چهارمین نشست کانون ادبی آوای شالی بخش رانکوه شهرستان املش در ساعت 4:45 بعدازظهر روز یکشنبه 29 / 2 / 1398 در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار گردید.

درآغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون با خوانش غزلی از رهی معیری شاعر معاصر و خوشامدگویی به حضّار، از آقای دکتر موسی علیزاده رانکوهی دعوت کرد تا مبحث ادبی خود را با عنوان « مولانا و ساختار کلی دفتر سوم مثنوی» ارائه نماید.

ایشان سخنان خود را در سه بخش ارائه داد. ابتدا به زندگی مولانا پرداخت و از دوران تولد تا درگذشت وی و وقایع مهمی که در زندگی این بزرگمرد ادب فارسی بود، تشریح کرد. آنگاه به تأثیری که دیگران بر او و او بر دیگران گذاشته اند، اشاره نمود.

وی در بخش دوم از نسخه 51 مثنوی که در موزه قونیه نگهداری می شود و در صد سال اخیر کشف شده است، سخن به میان آورد و اهمیت آن را در این دانست که این نسخه پنج سال پس از سرودن مثنوی کتابت شده است.

علیزاده در بخش سوم سخنان خود به ساختار کلی دفتر سوم مثنوی و حکایت های موجود در آن پرداخت و گفت: دفتر سوم چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ کمّی قلب مثنوی محسوب می شود و دوازده حکایت این دفتر در تشریح مسائل عرفانی است. در این دفتر، حکایت دقوقی تنها حکایتی است که از خودِ مولاناست و بقیه حکایت ها را از جای دیگر گرفته است. وی آنگاه ویژگی های حکایت دقوقی را برای حاضران تشریح کرد.

سپس آقای سیدحبیب اسماعیلی شاعر لاهیجی پنج دوبیتی گیلکی خود را قرائت کرد و پس از خوانش آن توسط شاعر، حاضران در این نشست این اشعار را در قلمروهای زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی قرار دادند.

سپس خانم آمنه ارجی از شهرستان لنگرود در بخش معرفی کتاب های مفید ادبی نگاهی به کتاب صفیر سیمرغ « سیری در نثرهای عارفانه» به کوشش  دکتر محمدرضا صرفی داشت و با خوانش قسمت هایی از این کتاب، ویژگی های آن را برای حضّار برشمرد.

در بینابین برنامه ها مهدی بهی فر از رودسر، سعید افروز از رحیم آباد، علی فرخی مهر از رانکوه، جمیله غنی زاده کمنی از رودسر، عباس فتحی زاده از لاهیجان، محمد بابایی همتی از لنگرود، دکتر مجید براری از کلاچای، وحید ظفرمند از رحیم آباد، مهناز محمودی از لنگرود، حسین نصری از رودسر، حدیثه خانعلی زاده از املش، آسیه نعمتی از رحیم آباد، افشین معشوری از لنگرود، نازی سجودی از لنگرود، عباس پدرام از رحیم آباد، احمد ارض پیما لشکاجانی از رودسر، میرمحمود تکیار از لنگرود و ستار لطیفی از رانکوه تازه ترین آثار خود و شاعران دیگر را قرائت کردند.

این نشست در ساعت 45 : 7 غروب با صلوات حاضران پایان یافت و قرار شد نشست چهل و پنجم کانون در روز یکشنبه 26 اردیبهشت 98 در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار گردد.

                   مسئول و مجری کانون ادبی آوای شالی رانکوه ـ عباس رسولی املشی


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 
تاریخ:چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398-11:52 ب.ظ

نشست چهل و چهارم کانون ادبی آوای شالی


 

  کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان بخش« رانکوه » شهرستان املش برگزار می کند:

               نشست چهل و چهارم کانون ادبی آوای شالی

               مسئول و مجری کانون: عباس رسولی املشی

 

  شامل:

  ۱ـ مبحث ادبی با عنوان « مولانا و ساختار کلی دفتر سوم مثنوی» توسط آقای 

   دکتر موسی علیزاده رانکوهی

  ۲ـ نقد و بررسی چند دوبیتی گیلکی از سروده های آقای سیدحبیب اسماعیلی 

    شاعر لاهیجی

  ۳ـ معرفی کتاب های مفید ادبی ( این نوبت: صفیر سیمرغ « سیری در نثرهای 

   عارفانه» به کوشش دکتر محمدرضا صرفی) توسط خانم لیلا ارجی از لنگرود

  ۴ـ قرائت شعر، داستان و آواز توسط اعضای کانون


  زمان : یکشنبه 29 / 2 / ۱۳۹۸ ـ ساعت 4 بعدازظهر

  مکان : سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرحوم حاجیان بخش رانکوه شهرستان 

   املش

   ** ورود برای شاعران، نویسندگان، هنرمندان و علاقه مندان به ادب و هنر آزاد 

   است.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 
تاریخ:یکشنبه 15 اردیبهشت 1398-10:24 ب.ظ

کانون ادبی « ادبستان » لنگرود ـ جلسه سی و ششم


               

                                کانون ادبی « ادبستان » لنگرود ـ جلسه سی و ششم

سی و ششمین نشست کانون ادبی « ادبستان» وابسته به کتابخانه عمومی شمس لنگرودی در ساعت 30 : 4 بعدازظهر روز یکشنبه 15 / 2 / 1398 با حضور شاعران، نویسندگان و جمعی از علاقه مندان به ادب و هنر در سالن اجتماعات این کتابخانه برگزار شد.

در آغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون ادبی با خوانش غزلی از رضا نیکوکار شاعر گیلانی و خوشامدگویی به حضّار، مبحث ادبی خود را با عنوان« وزن عروضی در قالب دوبیتی » ارائه کرد.

ایشان در آغاز سخنان خود اشاره ای به قالب های رسمی و غیر رسمی شعر فارسی داشت و به راه های شناخت قالب های شعر از طریق آرایش قافیه ها ، تعداد ابیات ، از لحاظ وزنی و از لحاظ موضوع و درون مایه پرداخت. وی افزود: قالب دوبیتی از قالب های اصیل و ریشه دار ادب فارسی است و از گذشته دور تا امروز همواره مورد توجه شاعران بوده است و شاعران افکار و اندیشه های عاشقانه و عارفانه خود را در این ظرف ریخته و به مخاطبان خود عرضه کرده اند.

رسولی ضمن بیان سابقه دوبیتی در شعر فارسی؛ به بیان تفاوت ها و شباهت های این قالب با قالب های دیگری شعری که دارای دو بیت هستند، پرداخت. ایشان ساختمان دوبیتی را تشریح کرد و گفت: دوبیتی در بحر عروضی هزج مسدس محذوف سروده می شود و دارای چهار مصراع و هر مصراع دارای یازده هجا است. وی در پایان سخنان خود به تقطیع یک دوبیتی از بابا طاهر پرداخت و وزن عروضی را در این قالب پرطرفدار به نمایش گذاشت.

در ادامه برنامه ها آقای جابر رمضانی پور شاعر آستانه ای، رمان « دختر شاه مصر یا کمبوجیه و دختر فرعون»، نوشته : گئورگ ابرس- مترجم : جواد سید اشرف را معرفی کرد و ویژگی های این اثر ارزشمند را برای حاضران برشمرد.

آنگاه آقای سیداحمد سیدصالحی شاعر لنگرودی سه شعر سپید از سروده های خود را برای حاضران قرائت کرد و پس از خوانش آن، شاعران حاضر در کانون، این سه شعر را در قلمروهای زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی قرار دادند.

در ادامه مینو شکوهمند از لنگرود، بیژن ورنوس « ماهور گیلانی» از بندرانزلی، اسماعیل نجمی از لنگرود، میرمحمود تکیار از لنگرود، جعفر صالحی از رودسر، آسیه نعمتی از رحیم آباد، جمیله غنی زاده از رودسر، مهناز محمودی از لنگرود، آمنه ارجی از لنگرود، مسعود تاکی از لاهیجان، روناک حامدی از لنگرود، عادله اشکوری از لنگرود، فروغ سلیمانی از لنگرود، بهزاد استادی از املش، افشین معشوری از لنگرود، رسول رجب دوست از املش، معصومه زارع از لنگرود، حسن علوی از لنگرود، رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، علیرضا یوسفی گسکری از رودسر، ستار لطیفی از رانکوه و محمد بابایی همتی از لنگرود تازه ترین اشعار و مطالب خود و دیگران را قرائت کردند.

کانون ادبی« ادبستان» لنگرود در ساعت 30 : 7 غروب با صلوات حاضران پایان یافت و قرار بر این شد که جلسه سی و هفتم کانون در روز یکشنبه 19 خرداد 1398 در همین مکان برگزار گردد.

                          مسئول و مجری کانون ادبی « ادبستان » لنگرود ـ عباس رسولی املشی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 
تاریخ:شنبه 14 اردیبهشت 1398-10:15 ق.ظ

سی و ششمین نشست کانون ادبی ادبستان

  

         

                    کتابخانه عمومی شمس لنگرودی برگزار می کند :

                      سی و ششمین نشست کانون ادبی ادبستان

                     مسئول و مجری کانون : عباس رسولی املشی

 

  شامل برنامه های :

  ۱ـ مبحث ادبی با عنوان « وزن عروضی در قالب دوبیتی » توسط مسئول و مجری کانون

  ۲ـ نقد و بررسی سه شعر سپید کوتاه از سروده های آقای سیداحمد سیدصالحی شاعر 

   لنگرودی

  ۳ـ معرفی کتاب های مفید ادبی ( این نوبت : رمان« دختر شاه مصر یا کمبوجیه و دختر 

   فرعون» نوشته: گئورگ ابرس- مترجم: جواد سید اشرف) توسط آقای جابر رمضانی پور 

   شاعر آستانه ای

  ۴ـ قرائت شعر، داستان و آواز توسط اعضای کانون

 

  زمان : یکشنبه ۱5 / 2 / ۱۳۹۸ ـ ساعت 4 بعدازظهر

  مکان : سالن اجتماعات کتابخانه عمومی شمس لنگرودی (جنب منبع آب)

 

  ** ورود برای شاعران، نویسندگان، هنرمندان و علاقه مندان به ادب و هنر آزاد است.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون 
تاریخ:جمعه 13 اردیبهشت 1398-11:57 ق.ظ

برگزاری سومین جلسه تبادل تجربه گروه آموزشی زبان و ادبیّات فارسی رودسر


    

    

           برگزاری سومین جلسه تبادل تجربه گروه آموزشی زبان و ادبیّات فارسی 

                         شهرستان رودسر در سال تحصیلی ۹8 - ۱۳۹7


سومین نشست تبادل تجربه گروه آموزشی زبان و ادبیّات فارسی دوره دوم متوسطه شهرستان رودسر در ساعت 9 صبح روز پنج شنبه 12 / 2 / ۱۳۹8 در اتاق گروه های آموزشی اداره آموزش و پرورش این منطقه  برگزار شد.

درآغاز رسولی سرگروه ادبیّات با خوانش غزلی از فاضل نظری و خوشامدگویی به حاضران و اعلام برنامه ها؛ مطالبی را در خصوص عملکرد سال تحصیلی جاری گروه آموزشی ادبیات فارسی استان مطرح کرد. وی به مهم ترین فعالیت های انجام شده از جمله: برگزاری سه کارگاه آموزشی بررسی و تحلیل کتاب های درسی ادبیات در شهرستان های ماسال، لنگرود و انزلی، همایش ریشه شناسی واژگان فارسی و ارتباط آن با زبان عربی در رشت، برگزاری مسابقه خوانش متون نظم و نثر، برگزاری جشنواره الگوهای برتر تدریس در درس علوم و فنون ادبی و ... اشاره داشت.

رسولی آنگاه توضیحاتی را در باره طراحی سوالات استاندارد از کتاب های درسی ادبیات ارائه نمود و از همکاران خواست بودجه بندی و بارم بندی را در طراحی سوالات مدنظر قرار دهند.

سرگروه ادبیات رودسر در بخش دیگری از سخنان خود، به بررسی حجم و چگالی کتاب فارسی (3) پایه دوازدهم و تناسب آن با زمان آموزش پرداخت. وی گفت: نزدیک به 45 % از محتوای کتاب فارسی (3) را دروسی از کتاب های ادبیات اوّل، دوم، سوم و پیش دانشگاهی نظام آموزشی گذشته تشکیل می دهد. از لحاظ تناسب حجم و چگالی کتاب با زمان آموزش نیز حدود 60% متناسب نیست . وی افزود: به نظرم دروس 1 ، 5 ، 7 ، 8 ، 9 ، 12 ، 13 و 16حجم آنها متناسب با زمان ارائه شده نمی باشد.

رسولی در پایان صحبت های خود به بررسی درس به درس فارسی پایه دوازدهم با توجه به زمان اختصاص یافته در طول سال تحصیلی ( 24 جلسه مفید) پرداخت.

در ادامه هر یک از دبیران ادبیات نظر خود را در باره دروس فارسی ( 3) مطرح کردند. مهم ترین مطالب ارائه شده عبارت بودند از: نامناسب بودن برخی از شعرهای حفظی و نیز طولانی بودن آنها، تعیین وضعیت دقیق دروس گنج حکمت، شعرخوانی و روان خوانی در طرح سوالات امتحانی، عدم تناسب بین زمان اختصاص یافته با حجم دروس و ....

در بخش پایانی برنامه ها ، برای انتخاب سرگروه ادبیّات در سال تحصیلی 99 ـ 98 رای گیری به عمل آمد. پس از شمارش آرا مأخوذه، عباس رسولی املشی به عنوان سرگروه برگزیده شد.

این نشست در ساعت یازده صبح با صلوات حاضران خاتمه یافت.

 

                                              عباس رسولی املشی

             سرگروه زبان و ادبیّات فارسی دوره دوم متوسطه شهرستان رودسر

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تاریخ:شنبه 7 اردیبهشت 1398-01:22 ب.ظ

خاطره ها                   مراسم شعرخوانی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر

                                     سالن اجتماعات دبیرستان نرجسیه املش

                                    ابوذر خوش خواهش و عباس رسولی املشی

                                    انجمن ادبی اندیشه املش ـ 3 / 9 / 1373

     

                  مراسم عصری با شعر و آواز به مناسبت مبعث رسول اکرم (ص)

                                 عباس رسولی املشی و فیروزه محمدخو

                  سالن آمفی تئاتر اداره ارشاد اسلامی املش ـ 22 / 7 / 1380

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گوناگون شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic